5 June 2019
Matbaa

Hiç şüphesiz insanlık tarihinin en önemli icatlarından biri olan matbaanın ilk olarak Çin’de bulunduğu tahmin edilmektedir. İlk bulunan baskı tekniği ahşap kalıplara harflerin kazınması şeklindedir. Bu tekniği bulan kişi Bi Sheng isimli Çinli bir mucittir. Matbaa Çin’den Japonya ve Kore gibi birçok ülkeye yayılmıştır.

1440’lı yıllara geldiğimizde bulduğu matbaa tekniği ile matbaanın tarihsel gelişiminde çok önemli bir dönüm noktası olan Johannes Gutenberg tekniği bugünlere ışık tutmuştur. Gutenberg’in bulduğu matbaa tekniği önce Avrupa’da, sonra tüm dünyada yayılmıştır. Gutenberg tarihte matbaayı ilk bulan kişi olmasa da, modern matbaacılığın mucididir.

Gutenberg tarihte matbaayı ilk bulan kişi olmasa da, modern matbaacılığın mucididir.

Matbaanın icadı

Matbaanın icadı kültürel, bilimsel, sosyal ve siyasi açıdan çok önemli sonuçları beraberinde getirdi. Yazının başında da söylediğimiz gibi insanlık tarihinin en önemli icatlarından biri olmasını da bu sonuçlara bakarak anlayabiliriz. 

  • İnsanlık hafızası kalıca hale geldi desek yanlış olmaz. Tarih ve yaşanan tecrübeler korunarak nesilden nesile aktarılabilir hale geldi.
  • İnsanların daha geniş bir kesiminin kitaba ulaşması mümkün hale geldi. Buna bağlı olarak da toplumların okuma-yazma oran arttı.
  • Üretilen kitap miktarı hızla arttı. Kitap fiyatları dramatik olarak düşüş gösterdi.
  • Bilimsel ve kültür olmak üzere bir çok disiplinde ilerlemelerin yayılması hızlandı. Eğitim teknikleri değişti ve gelişti.
  • Gazete ve dergi gibi süreli yayınlar diyebileceğimiz ve bilginin tazeliğini arttıran iletişim kanalları ortaya çıktı.
  • Matbaanın icadı reform hareketlerini de doğrudan etkiledi.
Tags:

Sürekli gelişimi prensip edinmiş, ihtiyaçlarınıza daima refleks gösteren dinamik ve yenilikçi bir ekip ile birlikte harika sonuçlar yaratmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Şimdi!

Bize Ulaşın
Maltepe Mah. Davutpaşa Cad. No:101 Davutpaşa Emintaş Matbaacılar Sitesi No:569 34010 Zeytinburnu İstanbul

© 2020 Tüm hakları saklıdır.

Scroll to top